Kategorie
Herbaty zielone
Herbata zielona – zadbaj o swoje zdrowie
Zielona herbata posiada wielu miłośników na całym świecie. Pochodzi ona z Chin, lecz obecnie dostępna jest w różnych zakątkach globu. Czym jest to spowodowane? Po pierwsze, z całą pewnością jej smakiem, ale nie możemy zapominać, że ten gatunek herbaty posiada także liczne właściwości lecznicze. Jakie?
Herbata ta nie fermentuje się, w związku z tym, poza walorami smakowymi, zachowuje cenne składniki odżywcze, jak np. witaminy A, B, C i E oraz wiele innych wartościowych substancji.
Na co pomaga zielona herbata?
Poza wymienionymi już wyżej mikroelementami, spożywanie tej herbaty wpływa też bardzo pozytywnie na nasze zdrowie i zapobiega wielu, niekiedy bardzo ciężkim chorobom. Do takich chorób możemy zaliczyć kłopoty sercowo-naczyniowe. Wypicie zaledwie kilku szklanek takiego naparu znacząco zmniejsza ryzyko nadciśnienia oraz zawału serca bądź udaru. Substancje, które zawarte są w zielonej herbacie, mają także działanie przeciwmiażdżycowe oraz przeciwnowotworowe.
Ten gatunek herbaty wspomaga także pracę wątroby i działa oczyszczająco na nasz organizm. Picie tego napoju stanowi też świetny suplement diety, jeżeli chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Redukuje on poziom cukru we krwi oraz wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Naturalnie, nie zastąpi nam to ćwiczeń. Chcąc schudnąć, musimy pamiętać o regularnym uprawianiu ćwiczeń fizycznych i ograniczeniu słodkości. Tę odmianę herbaty zaleca się także osobom starszym, ponieważ zapobiega demencji.
Picie tego rodzaju herbaty ma działanie podobne do spożywania kawy. Herbata tego gatunku zawiera bowiem teinę, czyli substancję podobną do kofeiny. Działa ona na nasz organizm pobudzająco oraz poprawia koncentrację i osłabia uczucie senności.
Zielona herbata wykorzystywana jest także w przemyśle kosmetycznym. Ekstrakty z niej pochodzące wykorzystuje się często w produktach o działaniu przeciwzmarszczkowym.
Jak powinno parzyć się zieloną herbatę?
Łyżeczkę suszu powinniśmy zalać około 200 ml wody o temperaturze od 70 do 75 stopni Celsjusza. Parzenie w przypadku działania pobudzającego powinno trwać od 2 do 3 minut, w przypadku zaś uspokajającego, od 4 do 6 minut.