Kawy ekologiczne
Kawy ekologiczne – jakość na pierwszym miejscu
Czasy PRL-u, w których to w naszych filiżankach gościła zazwyczaj kawa zbożowa o nazwie Inka, dawno już minęły. Stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami, a co za tym idzie, coraz więcej wymagamy od oferowanych nam produktów. Nic więc dziwnego, że producenci kaw również idą z duchem czasu. Dzięki temu powstała kawa ekologiczna.
Czym jest kawa ekologiczna?
Kawa ekologiczna różni się tym od „zwyczajnej” kawy, że posiada tzw. certyfikat eko. Uzyskanie go nie jest jednak wcale łatwe. Aby go uzyskać, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, podczas produkcji kawy nie wolno używać nawozów sztucznych, a także pestycydów. Sprawia to, że produkt, który pojawi się na naszym stole, będzie wolny od substancji szkodliwych dla naszego organizmu. Spełnienie tych warunków jest dosyć trudne w przypadku dużych plantacji, co sprawia, że kawy ekologiczne zazwyczaj pochodzą od małych plantatorów.
Należy też w należyty sposób przechowywać ziarna kawy. Inaczej mogą pojawić się w nich grzyby.
W 2006 roku wykazano, że w ośmiu polskich kawach znaleziono substancje wytwarzane przez grzyby. Kawy ekologiczne są wolne od tych problemów.
Zalety kawy ekologicznej
Spożywanie kawy, która może poszczycić się posiadaniem certyfikatu eko, ma o wiele więcej zalet, aniżeli spożywanie kawy tradycyjnej. Przede wszystkim, kawy takie pozbawione są wielu szkodliwych pierwiastków chemicznych. Ma to kolosalne znaczenie dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie oraz dla ludzi, którzy cenią sobie picie napoju najwyższej jakości i takich, którzy zarazem dbają o środowisko naturalne. Dzięki temu, że podczas uprawy kawy ekologicznej nie stosuje się sztucznych nawozów, gleba posiada naturalne mikroorganizmy, co również znajduje przełożenie w doskonałym smaku oraz aromacie kaw ekologicznych. Zazwyczaj kawy ekologiczne powstają z gatunku Arabika, który jest powszechnie uważany za zdrowszą odmianę niż Robusta. Robustę wykorzystuje się bowiem zwłaszcza w kawach rozpuszczalnych.